Türkish mozaik lamba , Türk tarihinde geleneksel aydınlatma araçlarından biridir.Tarihteki izini takip etmek için zamana geri dönmemiz gerek …Türk mozaik lamba, Müslüman-Osmanlı kültüründe Hıristiyan-Bizans kültüründeki  gibi yer tutar.

Osmanlı döneminde, elektrik lambasının yayılmasından önce, mum yüzyıllar boyu tek ve temel aydınlatma aracıydı. Ayrıca, demir çubuklara tutturulmuş meşale, küçük kızaklama veya diğer yanıcı ağaç parçaları da vardı. 19’a kadar. Saray, evler, köşkler, mum, şamdanlar ve yağ lambaları ile aydınlandı. Aydınlatma medeniyetin ve bazen zenginliğin önemli bir sembolü idi.

Türk lambalarının babası, yağ lambaları, bir zincirden asılmış cam şişeler veya bardak biçimli çan kavanozları biçiminde yapılmıştır. Sarayda büyük bilye şeklindeki olanlar kullanılır. İstanbul’daki ilk cam yağ lambaları hamamlarda, camilerde ve benzer yerlerde bulunur. Saraydan başlayarak Türk lamba, zamanla evrimleşerek küçük renkli cam parçalarla kaplanmış ve sonuçta ev ve dekoratif kullanıma uygun farklı formlara dönüştürülmüştür.
Türk mozaik lamba, günümüz dünyasında yeni stiller – formlar ve art-deco değeri ile yerini aldı. Ve şimdi özel ambiyans için kullanılıyorlar.